(czyt. konicziła, oznacza dzień dobry po japońsku, mówione po godzinie 10 :)
Czym jest Yuri i Yaoi? Czy to coś do jedzenia? Nie :) Raczej do oglądania, ewentualnie czytania.
Jest to pewien rodzaj mangi i anime. Ogólnie dotyczy on homoseksualizmu.
Jest to pewien rodzaj mangi i anime. Ogólnie dotyczy on homoseksualizmu.
Tak, Yuri i Yaoi to nic innego, jak zbiór opowieści o parach homoseksualnych.
Zawierają one opisy różnych scen, również erotycznych, tylko pomiędzy parami osób tej samej płci. W Polsce niektóre wydawnictwa (np. Wydawnictwo Katori), wydały tytuły tego gatunku, jednak nie wiem o nich zbyt wiele. Jeśli by kogoś to zainteresowało, z pewnością znajdzie szczegóły w internecie.
Nieco "łagodniejsze" wersje tych gatunków, które nie zawierają opisów scen erotycznych, skupiają się raczej na emocjach i ograniczają do powiedzmy pocałunków, to:
Shōnen-ai - tłumaczona dosłownie jako miłość chłopców, czyli wersja relacji męsko-męskich
oraz
Shōjo-ai - dziewczęca miłość, związki jak się domyślacie, damsko-damskie.
Jednak takie nazwy nie występują w Japonii, wymyślili je (uwaga) Amerykanie! W Japonii wszystkie gatunki romansów damskich to Yuri, męskich Yaoi, bez względu na to jak daleko posunęli się autorzy.
Co ciekawe, bardzo często po takie opowiadania sięgają, nie pary homoseksualne, ale heteroseksualne kobiety/dziewczyny lub mężczyźni.
Pewnie pomyślicie, dlaczego? Być może chodzi tu o piękno ukazanych w mangach i anime bohaterów, scen, romantyczny klimat, relacje i problemy jakie spotykają dane postaci.
Sama przyznam, że oglądałam kilka anime yaoi i shōnen ai. Pierwsze Junjou Romantica, podrzuciła mi Anabelle. Powiedziała, że to śmieszne. I faktycznie takie było. Poza tym, że bohaterami są trzy pary homoseksualne (sami mężczyźni), całość jest doprawiona humorem i często mądrymi cytatami, stwierdzeniami. Pokazane jest, jak te osoby radzą sobie z napotkanymi problemami, jak zachowują się w różnych sytuacjach.
Obejrzane przeze mnie tytuły (pod nazwą link do obejrzenia na anime-shinden.info)- Junjou Romantica (świetna komedia)
- Junjou Romantica 2
- Sekaiichi hatsukoi (podobne do Junjou...)
- Togainu no chi (to jest świetne, nieco mroczne)
- Loveless (dość smutne; piękny opening!)
- Ai no Kusabi (to jest ostrzejsze yaoi, w sumie dla osób +18, więc ostrzegam)
Poniżej przykładowe obrazy heisejinyao, którego mnóstwo dzieł znajdziecie w sieci i które bardzo często nawiązują do tej tematyki. (pod nazwą autora macie link do jego deviant'a)
Ja osobiście nie odczuwam wstrętu, czy czegoś podobnego, patrząc na takie obrazy, czy oglądając anime. Nie przeszkadza mi to, że ukazują one uczucie pomiędzy dwojgiem mężczyzn/kobiet. Zdecydowanie wolę oglądać mężczyzn (yaoi) niż dziewczyny (yuri). Nie rozumiem oburzenia niektórych, kiedy zobaczą coś takiego, ale to moje zdanie.
Teraz już wiecie o co chodzi :)
Jak ktoś powie "Jestem Yaoistką!" nie przytakniecie, nie wiedząc o czym mówi, a wręcz przeciwnie, będziecie mogli podyskutować trochę na ten temat :)
Choć ostatnio zdarza się, że ktoś tak mówi, nie mając pojęcia co to znaczy. Bo jak coś jest na czasie, to każdy tego chce. Szkoda, że czasem wychodzi to z ust dziewczynek, zdecydowanie za młodych na takie rzeczy. Tego typu opowiadania (zarówno w postaci mangi jak i anime) skierowane są raczej dla dorosłych osób.
Nie spotkałam się nigdy z takimi serialami. ; )
OdpowiedzUsuńDałoby się zmienić czcionkę, bo w niektórych miejscach niezbyt widać tekst.
Ja musiałam często markować.
To przejściowy szablon, później powinno być lepiej. Ale dziękuję za uwagę :) Pozdrawiam.
Usuń